Наші далекі пращури вірили, що в певну пору року померлі пращури повертаються на землю, щоб поспілкуватися з живими нащадками, оцінити їхнє життя і напоумити у скрутній ситуації. Таким часом є і перші дні листопада. Досі Осінні Діди (так офіційно називається цей період) святкуються слов’янами Білорусії, рідновірами України та Росії. У цей час поминаються всі представники Роду, яких уже немає в живих. Давайте згадаємо, як це було.
Осінні Діди відзначалися в родинному колі, без особливого галасу і веселощів. До приходу Духів готувалися ретельно: господар наводив лад на подвір’ї, а господиня – в хаті. Опісля всі парилися в лазні, залишивши після купання і для Дідів новий віник та відро з чистою водою. У хаті застеляли стіл білою скатертиною і виставляли святкове частування: кутю, канун, поливку, молоко, галушки, яєчню, кашу. Їх їли з млинцями замість хліба. Престижним для господині вважалося виставити якомога більше м’ясних страв – від 5 до 15 і більше. І обов’язково – непарну кількість. На підвіконні ставили прилади для Духів: тарілку і чарку для горілки.
Вечерю починали після заходу сонця. Запалювали першу свічку, накладали частування для померлих родичів і тільки після цього сідали за стіл. Але перед тим, як сісти, відчиняли навстіж усі двері, запрошуючи приєднатися до трапези померлих предків.
Посадивши гостей за поминальний стіл, господар брав в одну руку свічку, загорнуту в млинець, в іншу – буханець хліба та обносив тричі навколо столу, згадуючи померлих родичів.
Вигуки-запрошення Дідів мали різні відтінки.
«Праведні батьки! Ідіть до нас вечеряти. Ідіть самі, і ведіть із собою малих діточок, і тих, кому нема до кого йти!» Або: «Святі діди, кличемо вас: ідіть до нас! Є тут усе, що бог дав, чим хата багата. Просимо вас: летіть до нас!»
Під час застілля поминали померлих предків і розмовляли про Рід. Щоб не образити Дідів обов’язково потрібно було скуштувати всі страви зі святкового столу. Після вечері дякували духам і примовляли: «Святі Діди! Їли й пили, ідіть до себе». Однак їжу зі столу не прибирали, щоб душі, які прилетіли вночі, теж могли пригоститися.
Сьогодні старі звичаї набувають нової сили. Тож, якщо у вашій родині є рідні, які пішли, Осінні Діди – ще одна нагода їх згадати, висловити любов і повагу. Навіть якщо ви не вірите в містику і загробне життя.
Варіанти сервірування столу для поминання Духів можуть бути найрізноманітнішими. Можна просто застелити стіл святковою скатертиною. А можна в сервіровці використати і традиційні Геловінські елементи – павуків з павутиною, гарбузи, чорні готичні свічники, чорні мережива на келихах… У цих символах є певна магія і вона допоможе створити необхідний настрій.
Чорна скатертина, гарбуз-ваза в стилі Джека, букет з осіннього листя і плодів – дуже просте, але ефектне оформлення поминального вечора
Чорний колір не обов’язково має бути домінантним. Ефектним є використання в сервіровці й осінньої, жовто-червоної гами.
Марля – дешевий, податливий і доступний матеріал для створення штучної павутини. За допомогою марлі можна прикрасити стіл, прилади, штори, люстру, дзеркала. Марлева павутина додасть святу наліт старовини, створить відчуття занедбаності…
Порада: попередньо вимочіть марлю в міцному настої чорного чаю – це приглушить білий колір і додасть павутині більшої реалістичності.
Павучки, чорні свічники або свічки, чорне мереживо на келихах – необхідно зовсім небагато, щоб надати святковому столу відповідної атмосфери. Не зупиняйтеся на тих кольорах, які запропонували ми. Експериментуйте!
Щасливих свят!
Стіл сервірували: Інна Карнаухова, Таміла Аблаєва, Ольга Зайцева
Флористична композиція «Гарбуз Джека» і декор келихів: Таміла Аблаєва
Фото: Сергій Вовк
Текст: Інна Карнаухова
Матеріали за темою: